Wymiana okien. Kiedy wymienić okna plastikowe?

Okna są bardzo narażone na uszkodzenia – codzienna eksploatacja, działanie czynników atmosferycznych, urazy mechaniczne, ale również upływ czasu negatywnie oddziałują na stan skrzydeł, uszczelek, okuć oraz innych elementów konstrukcyjnych. Kiedy wymienić okna plastikowe? Jakie symptomy świadczą o tym, że pora zamówić nowe?

Naprawa czy wymiana okien?

W Twoim mieszkaniu czuć chłód, pomieszczenia szybko się wyziębiają, a rachunki za ogrzewanie rosną? A może używanie okien (otwieranie, zamykanie) zaczęło sprawiać wyraźne problemy? W takich sytuacjach najczęściej pomaga konserwacja okien, np. wymiana uszczelek, przestawienie skrzydeł w tryb letni (lub zimowy) czy nałożenie smaru na zawiasy. Zabiegi nie zawsze jednak działają – w niektórych sytuacjach po prostu konieczna jest wymiana okien.

Kiedy wymienić okna plastikowe?

Przedstawiamy najczęściej spotykane problemy, które wymagają wstawienia nowych okien:

  • Uszkodzenie mechaniczne – poważne uszkodzenia konstrukcji okna to jeden z najczęstszych powodów zmuszających do wymiany skrzydła na nowe. Wygięta rama, odkształcenia uniemożliwiające zamykanie i otwieranie – takie szkody powstają np. w wyniku włamania. Również uszkodzenia obejmujące elementy zabezpieczające przed sforsowaniem okien, np. zaczepy antywyważeniowe w oknach tarasowych czy wkładki antyrozwierceniowe, często wiążą się z wymianą okien na nowe.
  • Nieprawidłowy montaż – źle osadzone okna nie działają prawidłowo, stawiają opór, z biegiem czasu mogą opadać, a skrzydło zahacza o ramę, przez co trzeba używać dużo siły, żeby je otworzyć lub zamknąć. Pojawiają się również problemy ze szczelnością okien, np. szczeliny, przez które wpada chłodne powietrze. Problemów wynikających z niewłaściwego montażu nie jesteśmy w stanie zniwelować za pomocą konserwacji – konieczna jest wymiana okien.
  • Mostki termiczne i problemy z parametrami izolacyjnymi okien – jeśli zależy Ci na tym, żeby Twój dom charakteryzował się minimalnym zapotrzebowaniem na energię i spełniał parametry wymagane przez Unię Europejską, rozważ wymianę okien. Nowoczesne okna z pakietami zespolonymi, o podwyższonej izolacyjności termicznej nie tylko zapewnią Ci komfort w domu, ale także zmniejszą wydatki związane z ogrzewaniem.
  • „Stare” okna – stolarka pamiętająca czasy PRL nie jest rzadkością w polskich domach. Wypaczone ramy, szpary, pogorszenie się parametrów izolacyjności akustycznej i termicznej – to główne problemy, z którymi mierzą się właściciele starych okien. Co roku obiecujemy sobie, że w końcu wymienimy nieszczelne i mało estetyczne okna, ale ciągle odkładamy to w czasie? Nie warto oszczędzać – przez stare i zniszczone okna do mieszkania wpada zimne powietrze, a rachunki za ogrzewanie rosną.

Co ile wymiana okien plastikowych?

Wysokiej jakości okna mogą posłużyć w dobrym stanie nawet przez kilkadziesiąt lat – jeśli odpowiednio o nie dbamy i na bieżąco konserwujemy, zmieniamy uszczelki itd. Okna z PCV z reguły wytrzymują ok. 15 lat – po tym czasie należy je wymienić. Montaż nowej stolarki okiennej najlepiej wykonywać w ciepłych miesiącach – od kwietnia do października.