Problemy z drzwiami na balkon lub taras. Jak ustawić niedomykające się drzwi balkonowe?

Drzwi balkonowe nie chcą się zamknąć i stawiają opór przy otwieraniu? To częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn. Żeby go uniknąć, warto systematycznie kontrolować stan okien, a w razie potrzeby ustawić je w prawidłowej pozycji. Regulacja drzwi balkonowych – porady i wskazówki, jak rozwiązać problem niedomykających się okien.

Dlaczego warto wyregulować drzwi balkonowe?

Kiedy drzwi balkonowe się nie domykają do mieszkania, może dostawać się zimne powietrze z zewnątrz. Nieszczelne okna, które stawiają duży opór przy zamykaniu i otwieraniu, powodują poważne straty ciepła i dyskomfort termiczny, a w konsekwencji również zwiększone wydatki na ogrzewanie mieszkania. Chociaż nowoczesne okna są tak skonstruowane, żeby wytrzymać intensywną eksploatację, to częste otwieranie i zamykanie drzwi balkonowych może powodować rozmaite usterki. Sprzyjają temu gabaryty okien – duża powierzchnia i waga skrzydeł. Dotyczy to przede wszystkim drzwi rozwierno-uchylnych, ale problemy mogą pojawić się również przy użytkowaniu okien w systemie przesuwnym – wtedy skrzydła przesuwają się z trudem. Jak wyregulować drzwi balkonowe, żeby nie mieć problemu z ich otwieraniem i zamykaniem?

Jak ustawić drzwi balkonowe?

Regulacja drzwi balkonowych powinna zostać przeprowadzona już w pierwszym roku po zakupie – okazuje się bowiem, że nowe skrzydła mogą opadać i zawadzać o futrynę, co będzie utrudniać swobodne otwieranie i zamykanie. W takim przypadku niezbędna jest regulacja położenia skrzydła. 

W drzwiach balkonowych, podobnie jak w przypadku okien, może być także konieczne zwiększenie docisku skrzydła do ramy okiennej. Nowoczesne okna – zarówno wykonane z PCV, jak i drewniane, pozwalają na ustawienie różnych pozycji w zależności od pory roku. Okna w trybie letnim zapewniają lepszą wentylację pomieszczenia – zmniejszony docisk skrzydła do ramy powoduje pojawienie się szczeliny, przez którą wpada świeże powietrze. Z kolei tryb zimowy odpowiada za zwiększenie docisku – dzięki temu okna są bardziej szczelne i gotowe na niższe temperatury. 

Trzeba zawsze pamiętać, że wszelkie samodzielne naprawy, które zostaną nieumiejętnie wykonane, mogą doprowadzić do uszkodzenia okna.  

Kiedy wezwać fachowca – regulacja drzwi balkonowych

Często pojawia się też inny problem – drzwi balkonowe nie domykają się na górze, a przez szpary czuć przedostające się powietrze. Uszkodzona rama okienna, wypaczone skrzydło – to mogą być główne przyczyny takich usterek. Jeśli nie umiemy samodzielnie poradzić sobie z regulacją okien, lepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalnego serwisu okien, który specjalizuje się w regulacji drzwi balkonowych. Mieszkańców Warszawy i okolic zapraszamy do kontaktu – nasi fachowcy wyeliminują wszelkie usterki drzwi balkonowych.