Naprawa Okien Warszawa

504-589-653

Napisz zapytanie ofertowe

Kiedy naprawa nie wystarczy i wymiana okuć okiennych będzie konieczna?

Sytuacje, w których wymiana okuć okiennych jest niezbędna

Okucia okienne to niezwykle ważna część każdego okna – odpowiadają między innymi za jego otwieranie, uchylanie i zamykanie. W zależności od modelu i rodzaju okna okucia mogą się składać z innego zestawu elementów, ale najczęściej jest to klamka, zaczep obwiedniowy, zestaw zawiasów i narożników oraz elementy montażowe. Każda z tych części może ulec awarii. Kiedy wymiana okuć okiennych będzie nieunikniona?

Jak wyregulować okna w domu?

O regulacji okien wspominaliśmy już niejednokrotnie w naszym poradniku. Były to teksty między innymi o tym, jak zabezpieczyć okno przed zimą oraz jak często konserwować i regulować okna drewniano-aluminiowe. Jak wyregulować okna w domu? Samodzielnie nie jest to wskazane, bo można użyć za mało lub za dużo siły lub zrobić to w sposób nieprawidłowy, a wtedy okno nadal nie będzie w 100% spełniać swoich zabezpieczających i izolujących funkcji. Dziś w naszej poradnikowej sekcji eksperci z Serwisu Meteo zmierzą się z pytaniem, kiedy regulacja lub naprawa okuć okiennych nie jest wystarczająca, a konieczna może być wymiana.

Kiedy wymiana okuć okiennych może być nieunikniona?

Okucia są bardzo mocno eksploatowane – otwieranie i zamykanie okien nawet kilkanaście razy dziennie nie sprzyja zachowaniu ich w nienagannym stanie. Każda część się zużywa – należy tylko wiedzieć, kiedy wymiana okuć okiennych może być nieunikniona.

Są to następujące sytuacje:

 • Błędy na etapie montażu okna.
  Jednym z przykładów na nieprawidłowy montaż okna może być przemieszczanie się skrzydła okiennego przy jego zamykaniu.
 • Brak blokady błędnego położenia klamki.
  W przypadku ram rozwierno-uchylnych skrzydła okienne mogą wypadać, najczęstszym tego powodem jest brak blokady błędnego położenia klamki okna.
 • Usterka zasuwnicy.
  Przykładem takiej sytuacji jest obracanie się klamki okiennej bez możliwości jego otwarcia.
 • Błędy na etapie produkcji.
  Zastosowanie niewłaściwych lub niskiej jakości materiałów sprzyja obniżeniu szczelności ram. Na tym etapie mogą się pojawić również błędy w pomiarach i zastosowanie elementów okna o nieodpowiedniej długości, złe mocowanie zawiasu, krzywo wstawione wkręty. To wszystko sprawia, że okucia okienne jeszcze na taśmie produkcyjnej mogą być źle umocowane. Samodzielne diagnozowanie tego rodzaju problemu jest trudne. W sytuacjach, gdy powód nieprawidłowego działania okna jest niejasny, zawsze warto skontaktować się z serwisem i zamówić diagnozę.

Istnieje cały szereg sytuacji, w których wystarczy drobna ingerencja, na przykład wymiana uszczelki czy mechanizmu klamki. Jeżeli użytkownik okna nie jest do końca pewien, czy okucia można naprawić czy należy je wymienić na nowe, warto wezwać specjalistów. Pracownicy Serwisu Meteo zdiagnozują problem, oszacują koszt naprawy i zaproponują najlepsze rozwiązanie.

Wspólpracujemy z:

 • Wink Haus
 • Roto
 • GU
 • Maco
 • Siegenia Aubi
 • Romb
 • BKS
 • Karo