Dlaczego szyby w oknach są zaparowane?

W miesiącach, kiedy na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń występują duże różnice temperatur, może pojawić się problem zaparowanych szyb w oknach. Drugi czynnik, który powoduje, że na szybach pojawiają się kropelki wody, to wysoki poziom wilgotności w pomieszczeniach. Jak poradzić sobie z zaparowanymi szybami?

Sposoby na zaparowane szyby w domu

Istnieje kilka sposobów na przeciwdziałanie zaparowanym szybom w oknach. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna wynosić 40-50%. Żeby utrzymać taki poziom we wnętrzach, należy zastosować wentylację lub w inny sposób odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Przy zbyt niskim poziomie wilgotności można użyć nawilżacza powietrza.

Drugim pomysłem na przeciwdziałanie pojawianiu się pary na szybach jest zainstalowanie na oknach nawiewników. Jest to tani i skuteczny sposób na odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, nawiewniki są uznawane za najbardziej efektywny sposób wymiany powietrza.

Ostatnim sposobem na walkę z zaparowanymi szybami jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Zbierająca się w ciągu dnia para wodna, powstająca w trakcie gotowania, prasowania i innych domowych czynności, musi znaleźć gdzieś ujście. Najlepiej 3 razy dziennie – rano, w południe i przed snem – wietrzyć przez kilka minut pokój.

Problem zaparowanych szyb może wynikać również z usterki mechanicznej lub nieprawidłowego montażu jednego z elementów okna. W takich sytuacjach warto zadzwonić po profesjonalny serwis, który zdiagnozuje i rozwiąże problem.